elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






21 Sep 2023 - seebiz - Europa mora modernizirati EES

Europa mora uložiti puno novca u modernizaciju zastarjelih električnih mreža želi li ostvariti klimatske ciljeve i zamijeniti fosilna goriva strujom iz obnovljivih izvora, upozorila je udruga proizvođača struje Eurelectric.

Planovi Europske unije predviđaju milijune novih električnih vozila na cestama do 2030. godine kako bi se ublažile klimatske promjene i ogromnu ekspanziju obnovljive energije. Kućanstva bi istodobno trebala zamijeniti sustave grijanja na fosilna goriva dizalicama topline koje koriste struju.

"Želimo transformirati cijeli energetski sustav rekordnom brzinom"

Da bi EU ostvario zelene ciljeve, godišnja ulaganja u europske električne mreže trebala bi u godinama do 2050. u prosjeku biti najmanje 84 posto veća nego 2021., upozorila je udruga Eurelectric u četvrtak.

"Želimo transformirati cijeli energetski sustav rekordnom brzinom, zamijeniti fosilna goriva - naftu i plin - električnom energijom. Priključujemo na mrežu značajne nove proizvodne kapacitete, dodajemo električne automobile, dizalice topline", tumači glavni tajnik udruge Kristian Ruby.

"Zato ne možemo reći da će ono što smo radili prije deset godina biti sasvim dovoljno i u idućih deset. To jednostavno nije točno", kaže Ruby za Reuters. Europska komisija procjenjuje da do 2030. u elektroenergetsku mrežu treba ulagati 584 milijarde eura godišnje da bi se ispunili zeleni ciljevi.

Očekuje se da će velik dio tog iznosa biti namaknut iz privatnih izvora ili iz mrežnih naknada. Eurelectric smatra da bi javno financiranje trebalo biti usmjereno u brzu modernizaciju mreža, a ne u gradnju dugoročne infrastrukture, poput vodikovih projekata planiranih u idućem desetljeću.

"Ako jako brzo ne moderniziramo mrežnu infrastrukturu, nećemo postići naše ciljeve za 2030."
Povjerenica EU za energetiku Kadri Simson rekla je za Reuters da će mrežni projekti biti uvršteni u popis prekogranične infrastrukture koja će nositi kraći postupak izdavanja dozvola i pristup financiranju EU.

"Ako jako brzo ne moderniziramo mrežnu infrastrukturu, nećemo postići naše ciljeve za 2030.", rekla je Simson.

Četrdeset posto europskih elektrodistribucijskih mreža starije je od 40 godina. Većina je izgrađena oko velikih elektrana i morat će biti modernizirana da bi mogla distribuirati struju iz okolnih solarnih panela i vjetroelektrana koji bi trebali biti priključeni u ovom desetljeću.

Zemlje EU pregovaraju o reformama tržišta električne energije koje bi operaterima mreža mogle olakšati i ubrzati ulaganja u modernizaciju mreža. No pregovori su zapeli u lipnju zbog spora oko državnih potpora elektranama, napominje Reuters.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

21 Jun 2026 b92
Dve francuske nuklearke mogle bi da smanje proizvodnju
21 Jun 2026 novaekonomija
AI troši sve više struje: EU sprema nova pravila za data centre
14 Jun 2026 nova
U pustinji izgradili najveću solarnu elektranu na svetu
12 Jun 2026 N1
EU želi da afričko sunce pokreće evropsku električnu revoluciju
12 Jun 2026 autoblog
Novi punjači bi mogli da promene pravila igre
12 Jun 2026 biznis
Veliki američki projekat solarne energije obezbedio 3,5 milijardi dolara
12 Jun 2026 blic
Revolucija u nuklearnoj energiji do 2034. godine
12 Jun 2026 nova
Evropljani poludeli za jeftinim sistemom
9 Jun 2026 euronews
EK zabranjuju kineske solarne sisteme


Web Analytics