elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT




VESTI SVET EE < PRETHODNA E SLEDEĆA >

6 Avg 2008 - biznis
ZMAJEVI ĆE BITI VAŽAN IZVOR ENERGIJE U B

4 Avg 2009 - tanjug
Više energije dobili od vetra nego od vo

4 avg 2008 - biznis
AMERIČKI ZNANSTVENIK IZUMIO SUSTAV ZA PO

30 Jul 2008 - biznis
RAST CIJENA GASA I STRUJE

30 Jul 2008 - b92
Dobit Endese šest milijardi evra

28 Jul 2008 - emportal
Tražnja za srednjim nuklearkama

28 Jul 2008 - b92
Britiš enerdži prihvatio ponudu EDF

< PRETHODNA EEEEEE SLEDEĆA >

Prikaz 2591 do 2597 od ukupno 3004 vesti svet





4 avg 2008 - biznis - AMERIČKI ZNANSTVENIK IZUMIO SUSTAV ZA PO

Znanstvenik iz Sjedinjenih Američkih Država razvio je novi način proizvodnje goriva za gorive ćelije koji bi omogućio domaćinstvima da spremaju solarnu energiju i proizvode struju za osvjetljenje i rad kućanskih aparata i noću. Novi katalizator pomoću solarne energije proizvodi kisik i vodik koje gorive ćelije koriste za proizvodnju struje, istovremeno trošeći mnogo manje energije nego dosadašnjim načinima.
S tim katalizatorom korisnici se mogu osloniti na struju koju proizvode solarni kolektori, rekao je profesor s Tehnološkog instituta u Massachusettsu (MIT) koji je razvio novi materijal.
"Ako možete imati energiju samo dok sija sunce onda imate problem. Upravo zato, po mom mišljenju, solarne ćelije nisu prodrle na tržište", rekao je profesor energetike na MIT-u Daniel Nocear, u razgovoru u njegovom uredu u Cambridgeu u državi Massachusetts.
"Ako mogu osigurati mehanizam pohranjivanja onda mogu bez prestanka proizvoditi energiju i onda ćemo moći razgovarati o solarnoj energiji. Ja mogu pretvoriti sunčevo svjetlo u kemijsko gorivo i sada mogu koristiti solarnu energiju i noću", napisao je Nocera za časopis Science.
Nocera još nije konstruirao svoj sustav u punoj veličini ali je najavio da bi tehnologija za prilagođavanje sustava domaćinstvima mogla biti spremna i za manje od jednog desetljeća. Zamisao na kojoj je radio 25 godina došla je od promatranja načina na koji biljke pohranjuju sunčevu energiju.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

9 Jul 2026 b92
EU ograničila kineske invertere
9 Jul 2026 dw
Trka za razvoj nuklearne fuzije – gde je tu Nemačka?
9 Jul 2026 benchmark
Gravitacioni soliter u Kini
9 Jul 2026 b92
Zbog vrućina ugašen i drugi reaktor nuklearke
6 Jul 20260 euronews
Rekordan kolaps elektroenergetskog sistema na Kubi
1 Jul 2026 politika
Nemačka i dalje ima najskuplju struju za domaćinstva u EU
1 Jul 2026 sputnik
Nova nuklearna era Slovačke
1 Jul 2026 b92
Nemačka skoro tri petine struje dobija iz zelenih izvora
1 Jul 2026 biznis
Iz OIE proizvedeno 45,5% električne energije u EU u prvom kvartalu


Web Analytics