elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






6 Avg 2008 - biznis - SUNCE SAHARE ENERGIJA ZA CIJELU EVROPU

Dovoljno je postaviti solarni panel površine Velsa, 20.000 kvadratnih kilometara, negdje u Sahari i cijela Evropa biće konstantno snabdijevena energijom. Za ostvarenje projekta treba izdvojiti preko 450 milijardi eura, a završetak radova predviđa se najranije 2050. godine.
Solarne farme u Sahari, kako su ih popularno nazvali učesnici naučnog skupa u Barseloni gdje je prije nekoliko dana predstavljen ovaj projekat, veoma su pouzdane budući da fotovoltažni paneli mogu generisati tri puta više energije od onih postavljenih u sjevernoj Evropi. Izračunato je da je dovoljno svega 0,3 odsto energije iz pustinjskog sunca za cjelokupne potrebe najstarijeg kontinenta.
Solarnih panela već ima u pojedinim dijelovima planete, ali do sada niko nije uspio da nađe način za konstantan i ravnomjeran dotok energije potrošačima. Naučnici se sada nadaju da su konačno uspjeli da prevaziđu ovaj problem.
- Ideja je da se energija generiše uz pomoć fotovoltažnih ćelija ili zagrijavanjem vode, pomoću sunčeve toplote, do tačke ključanja, a sve u cilju pokretanja turbina. Napravićemo "superrešetku" koja će transmitovati elektricitet visokog napona velikom brzinom, direktno kroz kablove. Prednost rešetke je u tome što će ona biti u mogućnosti da energiju preuzima iz različitih izvora, što znači da će se i problem nestabilnosti prevazići.
Dakle, ukoliko u Evropi nema ni vjetra ni sunca, a u Sahari ima, rešetka će se sama preusmjeriti na postojeći izvor - objasnio je Arnulf Jeger Valdau iz energetskog instituta Evropske komisije. Međutim, najveća kočnica za realizaciju ovog projekta je njegova cijena i vrijeme potrebno da on zaživi. Velike investicije biće potrebne za ovako nešto, ali ako se uzme u obzir da bi se na ovaj način, do 2050. godine, proizvelo više od 100 gigavata električne energije, što je više od količine koju proizvedu svi izvori u Britaniji, ispada da je ovaj projekat i te kako vrijedan uloženog novca.
Vizionarski projekat dodatno je pothranjen činjenicom da je upravo fotovoltažna tehnologija jedna od osam tehnologija koje u budućnosti očekuju razvitak i ekspanziju. Ostatak futurističkih tehnoloških rješenja ilustruju gorivne ćelije, vodonik, prečišćen ugalj, biogoriva nove generacije, nuklearna fuzija, vjetar i pomenuta "rešetka".



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

7 Maj 2026 novaekonomija
Obnovljivi izvori električne energije po prvi put prestigli ugalj na globalnom nivou
7 Maj 2026 dnevnik
Baterija radi 16 godina bez pada snage, a jeftinija od litijuma
5 Maj 2026 insajder
Evropa pojačava nuklearne kapacitete
5 Maj 2026 seebiz
Usporava gradnja novih solarnih kapaciteta u Njemačkoj
5 Maj 2026 b92
Belgija preuzima kontrolu: Kupuje sve nuklearke energetskog giganta
29 Apr 2026 seebiz
Kazahstan u velikom projektu vjetroelektrana i skladištenja s TotalEnergiesom
23 Apr 2026 insajder
Četiri decenije posle Černobilja
20 Apr 2026 kurir
Električni auto nikad nije bio isplativiji
20 Apr 2026 n1
Prva američka država privremeno zabranjuje farme podataka


Web Analytics