elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






13 Jan 2012 - balkan - NEMAČKE VE UGROZILE ČEŠKI PRENOSNI SISTEM

Češki sistem prenosa električne energije bio je tokom prošle godine u više navrata neočekivano prezagušen nenajavljenim transportom električne energije iz smera Nemačke, objavio je ČEPS, češki operater transportnog sistema. ČEPS navodi da je tome tako najviše zbog velike proizvodnje nemačkih vetroelektrana u kombinaciji s porastom instalisanih FN sistema i odlukom o odustanku od nuklearne energije i gašenju osam nuklearki, zbog čega se ČEPS u više navrata suočio s alarmantnim situacijama koje su ugrozile sigurnost češkog distributivnog sistema.
Najkritičnija situacija bila je između 15. novembra i 16. decembra 2011. kada je preko granice neočekivano stizalo do 3.500 MW snage iako se uobičajeno transportuje oko 1.000 MW, kažu u ČEPS-u. ČEPS-ova objava poklapa se s nemačkim vestima o snažnom porastu instalacije obnovljivih izvora energije u decembru i velikoj proizvodnji vetroelektrana.
Energija iz vetroelektrana uglavnom se proizvodi na severu Nemačke a najviše energije troši se u južnim pokrajnama kao što je Bavarska i Baden Wuerttenberg, pa je u transportu bilo "skretanja" kroz Češku.
ČEPS je počeo da koristi veći broj mera kako bi identifikovao i preventivno delovao u slučaju iznenadne kritične situacije, pa poziva na jačanje mreže u tom delu regiona kako bi se izbegli dalji rizici. Ta bi država trebalo da investira 99 miliona solara u instalaciju transformatora kako bi zaštitila mrežu



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

1 Jul 2026 politika
Nemačka i dalje ima najskuplju struju za domaćinstva u EU
1 Jul 2026 sputnik
Nova nuklearna era Slovačke
1 Jul 2026 b92
Nemačka skoro tri petine struje dobija iz zelenih izvora
1 Jul 2026 biznis
Iz OIE proizvedeno 45,5% električne energije u EU u prvom kvartalu
29 Jun 2026 telegraf
Do 100 milijardi dolara za nove reaktore
29 Jun 2026 telegraf
NE Golfech u Francuskoj obustavila proizvodnju zbog visokih temperatura
24 Jun 2026 biznis
U Nemačkoj naglo porastao kapacitet baterija za skladištenje zelene struje
24 Jun 2026 dw
Svet sve više vozi na struju
24 Jun 2026 kamatica
Amerika kreće u nuklearnu ofanzivu


Web Analytics