elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT




VESTI SVET EE < PRETHODNA E SLEDEĆA >

16 Maj 2014 - energoportal
Evropa stvara jedinstveno tržište električnom ener

13 Maj 2014 - b92
Bugarska dokazala monopol stranaca

12 Maj 2014 - gdeinvestirati
Etiopija gradi najveću branu u Africi

11 Maj 2014 - b92
Kolovozi kao solarne elektrane

5 Maj 2014 - gdeinvestirati
Početak energetske revolucije

4 Maj 2014 - energetikanet
Češka ne želi više energije iz OIE

28 Apr 2014 - b92
Simens u trci za kupovinu Alstoma?

< PRETHODNA EEEEEE SLEDEĆA >

Prikaz 1359 do 1365 od ukupno 2969 vesti svet





5 Maj 2014 - gdeinvestirati - Početak energetske revolucije

Evropski naučnici uspeli su da sintetišu prvo svetsko obnovljivo gorivo iz sunčeve svetlosti, vode i ugljen-dioksida. Ukoliko uspeju da sprovedu eksperiment na većem nivou i proizvedu veću količinu goriva to bi moglo da označi početak energetske revolucije. Do velikog dostignuća otkrili su naučnici na projektu "Solar jet“, koji već četiri godine pokušavaju da naprave solarni reaktor koji koristi usmerenu sunčevu svetlost da zagreje okside metala.

Voda i ugljen-dioksid se tada propuštaju kroz reaktor na 700 stepeni Celzijusa, pri čemu se dele i formiraju sintetički gas od hidrogena i ugljen-monoksida.

"Osnovna zamisao nam je da proces sagorevanja vratimo unazad“, ističe Patrik Leklerk, vođa projekta u Institutu za tehnologije sagorevanja u Štutgartu.

"Uzeli smo ugljen-dioksid i vodenu paru i energiju da bi stvorili gorivo“. Nakon toga, Fišer-Tropš procesom gas se transformiše u hidrokarbonsko gorivo slično kerozinu.

Projekat je i dalje u eksperimentalnoj fazi, a dosad je tek jedna posuda veličine čaše proizvedena u laboratoriji. Ali naučnici smatraju da bi ovaj proces mogao da postane jeftin izvor čistog i obnovljivog goriva.

"Usavršavanje ove tehnologije značiće da ćemo jednog dana biti u stanju da proizvodimo jeftino, čisto i obnovljivo gorivo za avione, automobile i druge oblike transporta“, kaže evropski komesar Mer Geogegan Kuin.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

6 Mar 2026 biznis
Skoro tri petine struje u Nemačkoj prošle godine generisano iz OIE
26 Jan 2026 N1
Međunarodni dan čiste energije
14 Jan 2026 sputnik
Kinesko „veštačko Sunce“ probilo ključnu granicu u razvoju nuklearne fuzije
17 Sep 2025 politika
Nuklearna fuzija će uskoro napajati svet
9 Sep 2025 vreme
Mešanjem morske i slatke vode do čiste energije
22 Avg 2025 biznis
Manjak radne snage ugrožava nemačku energetsku tranziciju
4 Avg 2025 blic
Od pluga ka suncu
4 Avg 2025 021
Obnovljivi izvori podbacili
22 Maj 2025 b92
Naučnici upozoravaju: Čovečanstvo nije spremno


Web Analytics