ELEKTROENERGETIKA |
VESTI FIRME |
BAZA EE EE BLOG |
DOGAĐAJI FAKULTETI |
KNJIGE ČASOPISI |
POSLOVI LINKOVI |
SISTEMI ISTORIJAT |
|
|
| VESTI SRBIJA
< PRETHODNA
SLEDEĆA >
11 Dec 2023 - kurir STARA HIDROCENTRALA USKORO OTVORENA ZA TURISTE 8 Dec 2023 - euronews HE Đerdap 1 postigla novi dnevni rekord proizvodnje od 27.650 MWh 8 Dec 2023 - blic Look Up 2: Kriza je donela nova pravila igre 5 Dec 2023 - blic Odlični rezultati hidroelektrana EPS na Drini: 5 Dec 2023 - politika Sve veći broj domaćinstava koja sama proizvode i prodaju struju 3 Dec 2023 - rts Zamena starih električnih brojila – nadležni poručuju da odlaganja više nema 3 Dec 2023 - blic Solarna elektrana "Petka" na mreži krajem 2024.
< PRETHODNA EEEEEE
SLEDEĆA >
Prikaz 631 do 637 od ukupno 5450 vesti Srbija
|
5 Dec 2023 - politika - Sve veći broj domaćinstava koja sama proizvode i prodaju struju U prvih 11 meseci ove godine, broj prozjumera (onih koji sami proizvode i prodaju struju) u domaćinstvima se skoro utrostručio, skočivši sa 602 u 2022., na 1846 domaćinstava u 2023. godini, i beleži konstantan rast. Unapređenje načina obračuna, povećanje cene struje kao i subvencije države za izgradnju solarnih elektrana doprineli su ovom trendu. Zbog velikog interesovanja građana, Centar za unapređenje životne sredine je pripremio i pustio u rad portal namenjen podršci i informisanju građana o izgradnji solarnih elektrana i sticanju statusa kupca-proizvođača (prozjumera). „Ovaj portal prozjumer.rs, je namenjen svima koji su zainteresovani da postanu kupci-proizvođači i izgrade solarnu elektranu na krovu svoje porodične kuće, kao i svima koji žele da saznaju više o mogućnostima upotrebe solarne energije za sopstvenu potrošnju u domaćinstvu. Imajući u vidu da se institut kupac-proizvođač aktivno primenjuje manje od dve godine, smatrali smo da je neophodno da proizvodnju obnovljive energije u domaćinstvima približimo građanima. Na ovom portalu se mogu pronaći tačne i relevantne informacije koje vode kroz sve tehničke, proceduralne i finansijske aspekte, koje će pomoći građanima da izbegnu nepotrebne greške i troškove za koje smo saznali u razgovoru sa prozjumerima u Srbiji.” – izjavila je Ivana Jovčić, direktorka Centra za unapređenje životne sredine. Podsećamo da je do sada više od 90 gradova i opština otvorilo konkurse za građane za subvencije za energetsku sanaciju porodičnih kuća. U okviru poziva građani mogu da konkurišu za više mera. Subvencije za pojedinačne mere iznose do 50 odsto, dok je za više mera taj procenat viši i ide do 65 odsto. Lokalne samouprave finansiraju solarne elektrane snage do šest kilovata odnosno do maksimalno 420.000 dinara. |
VESTI BALKAN SVET Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu. Povezani vesti SRBIJA :
20 Apr 2026 euronews |