elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT




VESTI SRBIJA < PRETHODNA SLEDEĆA >

26 Maj 2015 - novosti
EPS nije uplatio novac za novu elektranu

25 Maj 2015 - energoportal
Srbija potpisala Međunarodnu energetsku povelju

20 Maj 2015 - euractiv
Balkan ulaže u ugalj i ne mari za štetu

18 Maj 2015 - blic
Počelo 32. savetovanje CIGRE Srbija

16 Maj 2015 - novosti
EPS gradi na potocima

16 Maj 2015 - politika
U naredne tri godine struja skuplja 30 odsto

15 Maj 2015 - ekapija
CIGRE Srbija od 17. do 21. maja na Zlatiboru

< PRETHODNA EEEEEE SLEDEĆA >

Prikaz 2073 do 2079 od ukupno 5453 vesti Srbija



Web Analytics


16 Maj 2015 - politika - U naredne tri godine struja skuplja 30 odsto

Struja će u naredne tri godine najverovatnije morati da poskupi ukupno 30 odsto, saznaje „Politika” iz više pouzdanih izvora. Samo je pitanje kako će taj procenat poskupljenja da bude raspoređen. Bitka se vodi oko toga da ove godine taj rast cena bude što manji. Prvobitna ideja je bila da električna energija u narednom trogodišnjem periodu poskupi dva puta: za po 15 odsto. Sada se kao jedan od modela razmatra da budu tri poskupljenja od po 10 odsto svake godine. U svakom slučaju, svako odlaganje poskupljenja ove, sačekaće nas u naredne dve godine, jer MMF insistira da Srbija u tom periodu postigne tržišnu cenu kilovata.

– Poskupljenje struje biće jedan od bitnijih delova plana finansijskog restrukturiranja EPS-a koji mora da bude usvojen početkom juna – kaže naš izvor.

Memorandumom sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) naša vlada se obavezala da struja poskupi 1. aprila za 15 odsto, što se nije dogodilo. U istom dokumentu se navodi da će, ukoliko bude neophodno, 2016. godine struja dodatno poskupeti. Rok da se završi plan finansijskog restrukturiranja EPS-a, po sporazumu sa MMF-om bio je 31. mart. Zvaničnici Fonda sada očekuju da on bude gotov početkom juna i da u njemu vide precizan iznos poskupljenja. Prema našim saznanjima, to će biti uslov da bord direktora ove međunarodne finansijske institucije krajem juna odobri prvu reviziju aranžmana sa Srbijom. Po Zakonu o zaštiti potrošača, od dana objave poskupljenja treba da prođe najmanje mesec dana. Što znači da struja neće moći da poskupi pre početka jula, a potrošači pre avgusta neće dobiti na naplatu veće račune za električnu energiju.

Sporazum predviđa da se cena električne energije poveća jednim delom kroz uvođenje akciza, a drugim delom kroz direktno poskupljenje. Prihodi od akciza išli bi u budžet, a prihodi od poskupljenja EPS-u. S obzirom na to da je situacija u državnoj kasi znatno bolja od očekivane postoji prostor da taj deo poskupljenja bude nešto niži. Ali naši sagovornici kažu da se od uvođenja akciza na struju neće odustati.

Šta je to toliko trulo u bilansima EPS-a da je poskupljenje struje jedini spas za ovo preduzeće?

Kako kažu u Fiskalnom savetu, „EPS je tempirana bomba javnih finansija koja može da eksplodira u narednih nekoliko godina ukoliko se bilansi ovog preduzeća ne srede”. Situacija u ovoj kompaniji podseća na stanje u „Srbijagasu” od pre nekoliko godina, s tim što kad bi EPS, doživeo njegovu sudbinu – poreski obveznici ne bi imali para da ga spasavaju, upozoravaju u Savetu.

– Dva su razloga zbog koga EPS sada podseća na „Srbijagas” nekada. Prvi je taj što je ovo preduzeće prošle godine uzelo kredit za likvidnost, odnosno za tekuće poslovanje. Jedno je kada se novac pozajmljuje za investicije, a kada se uzima za likvidnost onda je to loš znak. EPS ima dobit samo na papiru, jer se u bilansima vide potraživanja za koje je jasno da nikad neće moći da ih naplate. To je drugi razlog zašto EPS podseća na „Srbijagas” – kažu u Fiskalnom savetu.

U jednom od izveštaja Saveta piše da je neuspešno poslovanje „Srbijagasa” bilo toliko vidljivo, jer je pokrivano uzimanjem kredita, koji su se delom koristili i za otplatu ranije uzetih zajmova – što je neodrživ model poslovanja. A ono što je od svega najgore jeste što svi ti krediti direktno padaju na teret poreskih obveznika, jer su uzimani uz garanciju države, iako je bilo jasno da kompanija neće biti u stanju da ih vrati. To je očigledno na primeru solidarnog poreza.

Prema izveštajima Agencije za privredne registre EPS je u 2013. godini (podataka za ovu godinu još nema) bio na drugom mestu po visini ostvarenih poslovnih prihoda od 220 milijardi dinara. Sa druge strane, poražavajuće je što po akumuliranom gubitku od oko 120 milijardi dinara EPS gotovo da deli prvo mesto sa „Železnicama Srbije”.

Zato je za poznavaoce prilika izjava Aleksandra Obradovića, direktora EPS-a, data početkom nedelje RTS-u „da što se tiče ovog javnog preduzeća poskupljenje nije neophodno da se desi u ovoj godini” i da on zato pretpostavlja da neće doći do podizanja cena električne energije bila veliko iznenađenje. Tim pre što je to sušta suprotnost onome što je kao v. d. direktora govorio prošlog avgusta upozoravajući da je EPS samo u poslednjih osam godina izgubio oko šest milijardi evra zbog toga što nije isporučivao električnu energiju po tržišnim cenama.

Prvi čovek EPS-a se, doduše ovog puta ogradio, pa je dodao „da je ovo preduzeće sada u dosta povoljnijoj situaciji kada je cena struje u pitanju, nego pre šest meseci, budući da je veoma dobro prebrodilo zimsku sezonu”.

– Kada ovakvu izjavu da političar narod više i ne reaguje, jer smo navikli na svakakva obećanja i lepe želje. Ali, kada direktor EPS-a kaže da mu ne treba poskupljenje struje, onda je to u najmanju ruku sramota, kaže dr Slobodan Ružić, bivši savetnik ministra energetike.

Kako, pita on, Obradović misli, ako ne kroz povećanje cene struje i bolju naplatu da krene u nove investicije u EPS-u? Nijedan novi objekat nije izgrađen četvrt veka. Osim, ako neće dodatno da se zadužuje i doživi sudbinu „Srbijagasa”. Pa samo su dugovi za struju građana narasli na 75 miliona evra, ističe Ružić.

– Kada se kaže ekonomska cena struje u Srbiji, ne misli se na cenu na berzama, već na onu kojom EPS može da pokrije svoje troškove i pozitivno posluje. Takva cena je u našem slučaju značajno niža od tržišne. Po nekim procenama kilovat struje bi u Srbiji sada umesto pet, po tom kriterijumu, trebalo da košta oko sedam evrocenti, objašnjava naš sagovornik.

On se slaže da je cena struje oduvek u našoj zemlji bila socijalna kategorija, ali, dodaje da ne sme na uštrb toga da se uništi najveće javno preduzeće.

– Time što MMF insistira na većoj ceni struje, zaključuje se da su oni bolje gazde za ovo javno preduzeće od nas samih, što je poražavajuće, tvrdi Ružić.

Na izjave Obradovića ostao je zatečen i jedan od bivših direktora EPS-a koji ističe da je situacija s cenom struje u EPS-u takva da on stalno može da ima podnet zahtev za poskupljenje struje i neće pogrešiti, jer je ova cena niža od one kojom EPS može da nastavi da se razvija. Tvrdnjom da ovom javnom preduzeću ne treba poskupljenje na gubitku su i država i EPS. Država, jer nema mogućnost da iz posebnih naknada koje se naplaćuju kroz cenu struje u celoj Evropi pomaže obnovljive izvore energije od čije prodaje se novac ponovo vraća u državnu kasu, a EPS jer bez povećanja cene struje nije u mogućnosti da pozitivno posluje.

Isti izvor kaže da ima logike i da se sačeka restrukturiranje, pa da se vidi kolike će uštede biti, a onda da se odredi procenat poskupljenja struje, ali i bez tog restrukturiranja opšte je poznato da je EPS-u potrebna veća cena.



VESTI BALKAN SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti SRBIJA :

29 Apr 2026 nin
Neophodno je da uspešno privedemo kraju transformaciju EPS-a
29 Apr 2026 insajder
Srbija će imati adekvatan kadar za izgradnju prve nuklearke do 2040
29 Apr 2026 politika
Niš spreman za gradnju velike gasne elektrane
23 Apr 2026 euronews
Srbija povećala kapacitete obnovljivih izvora energije na 1.232 megavata
23 Apr 2026 vreme
Hoće li vestačka inteligencija da smanji greške sa računima za struju
20 Apr 2026 kurir
EPS treba da buder operator buduće nuklearke elektrane
20 Apr 2026 ekapija
Na mjestu pepelišta termoelektrana Kolubara A i Morava do 2029. niču solarne elektrane
15 Apr 2026 danas
Do 2035. godine oko sedam milijardi evra za ulaganja u elektroenergetiku
8 Apr 2026 biznis
Pušteno u rad postrojenje za odsumporavanje u TENT-u B

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika