elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






26 Jul 2016 - gdeinvestirati - Klima uređaji povećali račune za struju

Podaci Elektroprivrede Srbije (EPS) pokazuju da je dnevna potrošnja električne energije zbog visokih temperatura porasla za 4,5 miliona kilovat sati u odnosu na uobičajeno potrošene kilovate tokom jula, pokazuju. Samo u ponedeljak (25. jula) potrošnja je bila za oko 5% veća od proseka za jul zbog veće upotrebe klima uređaja. Julski računi za struju zbog svakodnevnog hlađenja mogu da budu veći i do 2.000 dinara, a posebno je povećana prodaja klima klase A koje troše i do 30% manje kilovata nego zastareli uređaji.

Proteklog vikenda, koji je bio među najvrelijima, potrošnja je došla do usijanja. Iz EPS-a uveravaju da su spremni za povećanu isporuku kilovata i da neće biti ozbiljnijih iskakanja sa mreže.

– Elektroprivreda Srbije isporučila je tokom ponedeljka kupcima u Srbiji 82 miliona kilovat sati električne energije. EPS je obezbedio stabilno i redovno snabdevanje kupaca u Srbiji i u uslovima povećane potrošnje zbog vrućine – naveli su iz ovog javnog preduzeća.

Prosečan klima uređaj troši od 1,2 do tri kilovata po času, u zavisnosti od modela. Ukoliko radi prosečno deset sati dnevno, potrošnja je kao i kada je konstantno uključen bojler ili veća rerna. Nekima koji klimu uključuju najviše tokom dana, može se dogoditi da im se račun i duplira. Prosečna potrošnja povećaće svakako izdatak za struju od 1.500 do 2.000 dinara.

– Kupci se često raspituju koliko klima troši kada dođu da pazare uređaj – rekao je Mileta Vilotić iz Eko klima servisa. – Naša računica je da se potroši u letnjem najtoplijem periodu mesečno oko 250 kilovata više, ali to mnogo zavisi od tipa uređaja. Ove godine je prodaja porasla za 10 do 15% u odnosu na lane, a posebno se, i to do 40%, povećala prodaja uređaja A klase. Koštaju 20-30 EUR više nego stariji tipovi, a troše i do trećinu manje električne energije.

Ipak, kada se zađe u radnje vidi se da su razlike između tipova klima uređaja, u zavisnosti od potrošnje, dosta velike. Najpovoljnije klime staju od 19.000 dinara, a obično se za tu sumu prodaju rashlađivači C klase koji, ukoliko se ne čiste na svakih šest meseci, mogu ozbiljno da utiču na kvalitet vazduha u prostoru. Većina ih je zabranjena u Evropskoj uniji. Ima i onih čija vrednost prelazi 70.000 dinara, a upravo ti uređaji su i najekonomičniji.



VESTI BALKAN SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti SRBIJA :

20 Apr 2026 ekapija
Na mjestu pepelišta termoelektrana Kolubara A i Morava do 2029. niču solarne elektrane
15 Apr 2026 euronews
Koje su uštede od solarnih panela, a kakva je situacija na terenu
6 Apr 2026 danas
Cene skoro udvostručene za 10 godina
30 Mar 2026 ekapija
Kakav energetski miks treba našoj zemlji?
26 Mar 2026 danas
Ovo može značajno da demotiviše investicije
22 Mar 2026 euronews
Nuklearke i obnovljivi izvori energije – rivalstvo ili saradnja?
4 Mar 2026 danas
U EDS potrebno uložiti 1,4 milijarde, a u EMS 400 miliona evra
22 Feb 2026 kurir
Gradi se najveća solarna elektrana u Sremu
4 Feb 2026 021
EPS planira rast potrošnje struje za jedan odsto godišnje

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika