elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT




VESTI SRBIJA < PRETHODNA SLEDEĆA >

24 Dec 2018 - rtv
Da li su električni automobili budućnost Srbije?

19 Dec 2018 - blic
Zbog mHE izgubićemo 2.000km reka

19 Dec 2018 - novosti
Gaje krave, proizvode struju!

17 Dec 2018 - danas
HE Vučje zaštićen spomenik kulture

7 Dec 2018 - ekapija
NIS 2020. godine pušta u rad elektranu i vetropark

7 Dec 2018 - 021
Priključenje na elektromrežu u roku od 15 dana

7 Dec 2018 - novosti
Skuplja struja teško do rafa

< PRETHODNA EEEEEE SLEDEĆA >

Prikaz 1576 do 1582 od ukupno 5453 vesti Srbija



Web Analytics


17 Dec 2018 - danas - HE Vučje zaštićen spomenik kulture

Nakon što je uvrštena u listu „Milestone“ kao objekat od opšteg značaja za razvoj i istoriju elektrotehnike u svetu, hidroelektranu „Vučje“ niški Zavod za zaštitu spomenika evidentirao je kao dobro koje uživa prethodnu zaštitu. Hidrocentrala sada je zaštićen spomenik kulture, što znači da se nikakvi radovi ne smeju izvoditi bez saglasnosti Zavoda, ali da ni na koji način ne sme biti oštećena ili uništena.

Hidroelektrana u Vučju sagrađena je svega 26 godina nakon oslobođenja od Turaka, a od 1903. godine do danas kontinuirano napaja strujom elektro-mreže Srbije. Institut inženjera elektrotehnike i elektronike IEEE uvrstio je 2005. godine hidroelektranu u listu „Milestone“ koju čine pronalasci i objekti od opšteg značaja za razvoj i istoriju elektrotehnike u svetu. Ono što ovu hidrocentralu, drugu izgrađenu u Srbiji, odvaja od ostalih, jeste autentičan kanal.

Naime, dužinom od gotovo kilometar, po ideji Đorđa Stanojevića, sagrađen je kanal koji iz reke Vučjanke sprovodi vodu do akumulativne stanice. Odatle prirodnim padom voda pada sa visine od skoro 200 metara i pokreće generatore iz vremena kada su braća Rajt izvela prvi let avionom. Inicijativu za izgradnju kanala preuzeli su leskovački industrijalci na čelu sa Đorđem Stanojevićem, tadašnjim profesorom na Velikoj školi u Beogradu.

NJegovim zalaganjem nekoliko godina ranije sagrađene su elektrane na Dorćolu i reci Đetinji kod Užica, tako da je Leskovac postao treći grad u Srbiji koji je imao električnu energiju. Ono što je specifično jeste i dalekovod koji je dužinom od 17 kilometara sprovodio struju od Vučja do Leskovca, a koji i danas radi.
Danas se struja proizvedena u hidroelektrani ne koristi isključivo za napajanje električnom energijom ovog mesta, već se ona sprovodi u električnu mrežu EPS-a i dalje raspoređuje. Hidrocentrala i prostor oko nje veliki su turistički potencijal leskovačke opštine Vučje i čitavog juga Srbije.



VESTI BALKAN SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti SRBIJA :

5 Maj 2026 forbes
EMS: Počeli radovi na rezervnom napajanju „EXPO 2027“
5 Maj 2026 rts
Negativne cene struje stigle u Srbiju – šta to znači i ko ima koristi
5 Maj 2026 danas
Menja se metodologija za obračun cene
29 Apr 2026 blic
Negativne cene električne energije prvi put na srpskoj berzi od 5. maja
29 Apr 2026 nin
Neophodno je da uspešno privedemo kraju transformaciju EPS-a
29 Apr 2026 insajder
Srbija će imati adekvatan kadar za izgradnju prve nuklearke do 2040
29 Apr 2026 politika
Niš spreman za gradnju velike gasne elektrane
23 Apr 2026 biznis
Elektromreža Srbije potpisala ugovor o dogradnji trafostanice Bajina Bašta
23 Apr 2026 euronews
Srbija povećala kapacitete obnovljivih izvora energije na 1.232 megavata

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika