elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






11 Mar 2021 - telegraf - Tri zamerke Srbiji iz EU u vezi energetike

Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač predstavio godišnji izveštaj o napretku Srbije u implementaciji propisa iz oblasti energetike.

Najveće tri zamerke koje je Kopač izneo isped svog tima na sednici skupštinskog Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, ticale su se cene struje, monopola Srbijagasa i subvencija za ugalj.

Struja ne sme da bude ovoliko jeftina

- Cena električne energije za domaćinstva bi morala da se poveća, dok bi pomoć socijalno ugroženima bila namenja samo onima kojima je to najpotrebnije - rekao je Kopač.
Kako je naveo, nisku cenu kod nas neko mora da plati, a taj neko je industrija. Na taj način Srbija i zemlje u regionu, među njima najmanje Crna Gora, gube konkurentnost svojih preduzeća. Kaže da Srbija treba postepeno da počne i sa zaračunavanjem cene na ugljendioksid u prizvodnji struje, ali u početku bez plaćanja i da će tu inicijativu predati EPS-u.

Kaže da je Srbija još uvek među prvima u regionu u sektoru struje, ali da je nažalost veoma daleko iza drugih u sektoru gasa.

Naveo je da je prekršajni postupak protiv Srbije zbog izostanka reformi u Srbijagasu najstariji postupak u EZ koji se vodi još od 2013. godine.

Monopol Srbijagasa mora da stane

Kopač je rekao da je Srbija pre pet godina u svim tim sektorima bila daleko prva u celom regionu, a da danas zaostaje za nekim zemljama.

- Delatnost transporta u Srbijagasu treba da se razdvoji i taj proces suviše dugo traje - naveo je on. Kopač je rekao da to što Srbijagas ne dozvoljava uvođenje konkurencije u gasnom sektoru loše za građane, a da je njeno omogućavanje uslov za otvaranje poglavlja 15 u razgovorima o članstvu Srbije sa EU.

Kopač je rekao da je računica Energetske zajednice pokazala da bi u decembru 2020. prosečno domaćinstvo u Srbiji mesečno platilo 20 evra manje račune za gas, ako bi Srbijagas dozvolio konkurenciji.

Subvencije za ugalj veće nego za OIE

Kao veliki problem navodi subvencije na ugalj za koje kaže da nisu dozvoljene, a koje su veće od subvencija za obnovljive izvore energije.

On je na sednici odbora, kojoj je prisustvovala i potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, rekao da Srbija nije postigla obavezujući cilj da udeo energije iz obnovljivih izvora u konačnoj potrošnji bude do 27 odsto i da je trenutno na nivou od 21 odsto.

Kopač je rekao da su investicije u oblasti solarnih elektrana i vetroparkova bile blokirane zbog nepovoljnih fid-in tarifa.

On je, međutim, naveo da će novi zakon o obnovljivim izvorima energije, čije usvajanje se uskoro očekuje, otvoriti vrata za nove investicije.

Kaže da su za životnu sredinu najveći problem emisije sumpordioksida.

- Emisija sumpordioksida u Srbiji je 2019. bila šest puta veća nego što su dozvoljene po srpskim pravila, još više ako se uporedi sa pravilima EU - rekao je Kopač.
Naveo je da Srbija usvojila Nacionalni plan smanjenja emisija i odlučila da zatvori neke od termoelektrana, a da su problem Kostolac i "Nikola Tesla".



VESTI BALKAN SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti SRBIJA :

5 Maj 2026 danas
Menja se metodologija za obračun cene
29 Apr 2026 blic
Negativne cene električne energije prvi put na srpskoj berzi od 5. maja
29 Apr 2026 nin
Neophodno je da uspešno privedemo kraju transformaciju EPS-a
23 Apr 2026 euronews
Srbija povećala kapacitete obnovljivih izvora energije na 1.232 megavata
20 Apr 2026 ekapija
Na mjestu pepelišta termoelektrana Kolubara A i Morava do 2029. niču solarne elektrane
15 Apr 2026 danas
Do 2035. godine oko sedam milijardi evra za ulaganja u elektroenergetiku
15 Apr 2026 euronews
Koje su uštede od solarnih panela, a kakva je situacija na terenu
8 Apr 2026 politika
Srbija do 2032. može biti spremna za izgradnju nuklearne elektrane
8 Apr 2026 biznis
Pušteno u rad postrojenje za odsumporavanje u TENT-u B

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika