elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





26 Sep 2024 - danas - IEA: Prelazak na čistu energiju ubrzala bi potpuna implementacija ciljeva

Tri puta više kapaciteta obnovljivih izvora energije i duplo više energetske efikasnosti do 2030. godine izvodljivo je uz odgovarajuće uslove, poručuje Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u najnovijem izveštaju “Od sagledavanja do preduzimanja akcije: Kako implementirati energetske ciljeve COP28”.

Izveštaj naglašava značaj ispunjenja ciljeva dogovorenih prošle godine na Samitu o klimi u Dubaiju.

Potpuna implementacija postavljenih energetskih ciljeva, kako kažu, smanjila bi emisije gasova staklene bašte i značajno ubrzala transformaciju globalnog energetskog sektora.

„Skoro 200 zemalja je na COP28 potpisalo Konsenzus iz UAE, čime su se obavezale da će postići neto nulte emisije do 2050. godine i pojačati primenu tehnologija sa niskim emisijama. Uspešna implementacija ovih ciljeva mogla bi da smanji emisije gasova staklene bašte za 10 milijardi tona do 2030. godine i pruži svetu realnu šansu da zaustavi klimatske promene i dostigne ciljeve iz Pariskog sporazuma“, navodi se u izveštaju IEA.

Dodaje se i da puna implementacija ovih ciljeva zahteva ubrzani prelazak ka održivim energetskim sistemima.

„Kao što pokazuje novi izveštaj IEA, energetski ciljevi COP28 bi trebalo da postave osnovu za nove klimatske ciljeve zemalja prema Pariskom sporazumu – oni su zvezda vodilja za ono što energetski sektor treba da uradi. Dalja međunarodna saradnja je od vitalnog značaja za izgradnju svrsishodne energetske mreže, dovoljno kapaciteta za skladištenje energije i bržu elektrifikaciju, koji su sastavni deo brzog i sigurnog prelaska na čistu energiju“, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.

Kako bi navedeni ciljevi bili postignuti, zemlje će morati da ubrzaju izgradnju i modernizaciju elektroenergetskih mreža, uz neophodnih 1.500 gigavata kapaciteta za skladištenje energije do 2030. godine. Potrebno je i da vlade širom sveta učine energetsku efikasnost mnogo većim političkim prioritetom, fokusirajući se na ključne akcije.

Za napredne ekonomije, to znači da će morati da se usredsrede na elektrifikaciju, imajući u vidu da udvostručenje energetske efikasnosti zahteva povećanje udela električne energije u globalnoj potrošnji energije na 30 odsto do 2030. godine.

Sa druge strane, za ekonomije u razvoju su veći standardi efikasnosti – posebno za opremu za hlađenje kao što su klima uređaji – od vitalnog značaja za brži napredak. Najzad, za zemlje koje nemaju potpuni pristup modernim oblicima energije, postizanje cilja održivog razvoja odnosi se na univerzalni pristup čistim gorivima za kuvanje čime se značajno poboljšava kvalitet života i životne sredine.

IEA je objavila ovaj izveštaj tokom zasedanja Generalne skupštine UN i Klimatske nedelje u Njujorku, gde globalni lideri razgovaraju o daljim koracima u energetskim i klimatskim politikama.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

1 Okt 2024 euronews
Nema još puno nuklearnih elektrana koje čekaju svog spasioca
1 Okt 2024 mondo
Velika Britanija: Zatvara se poslednja elektrana na ugalj
27 Sep 2024 politika
Holandija prvi put proizvela više od 50% električne energije iz OIE
27 Sep 2024 forbes
Kina planira izgradnju najkomplikovanije brane na svetu
26 Sep 2024 danas
IEA: Prelazak na čistu energiju ubrzala bi potpuna implementacija ciljeva
19 Sep 2024 politika
Energija vetra pretekla gas i postala najveći izvor struje
16 Sep 2024 politika
EU u prvoj polovini 2024. proizvela 50% električne energije iz OIE
16 Sep 2024 biznis
Ispod Crnog mora se gradi interkonektor koji će povezivati Rumuniju i Gruziju
6 Sep 2024 danas
Danska zatvorila pretposlednju elektranu na ugalj


Web Analytics