elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





3 Okt 2023 - novaekonomija - EU će teško do solarne energije bez kineske tehnologije

Evropski proizvođači solarne energije upozorili su EU administraciju da se ne carinska ograničenja na kinesku tehnologiju koja se koristi za njenu proizvodnju. Tvrde da bi se u suprotnom ozbiljno narušila sposobnost EU da za kratko i dogledno vreme pređe na čistu energiju.

Poziv dolazi u trenutku kada Brisel i vlade EU članica razmatraju smanjenje uvoza kineskih proizvoda koji se koriste u proizvodnji obnovljivih izvora energije.

Istovremeno, u EU nastoje da prošire proizvodnju solarne i druge čiste energije koja se dobija iz obnovljivih izvora (EU), preneo je Rojters.

Evropska komisija je ovog meseca pokrenula posebnu istragu koja bi mogla da dovede do uvođenja posebnih tarifa za zaštitu domaćih proizvođača iz EU od uvoza jeftinijuh kineskih električnih vozila.

U međuvremenu, Nemačka ispituje razne opcije uključujući trgovinsku zaštitu kako bi zaštitila lokalne proizvođače solarne energije od pada njihovih cena na globalnom tržištu, dodaje se u tekstu.

Tarife nisu dobar odgovor na trenutne izazove u evropskoj solarnoj industriji, u koju spadaju proizvođače, velike kupce i kompanije uključene u njihovu instalaciju tehnologije za propizvodnju solarne energije, smatra Gunter Erfurt, direktor Solar Power Europe:

„Umesto da sankcionišemo tarifama, moramo da podstaknemo otporna domaća solarna postrojenja. Na ovaj način, korišćenje solarne energije može da se nastavi neometano, a evropska solarna proizvodnja može da raste“.

U saopštenju, Solar Power Europe navodi da bi trgovinske barijere koje pogađaju proizvodnju solarne energiju bile gubitnička strategija, a evrropska administracija se poziva da olakša položaj lokalnim proizvođačima čiste energije u skladu sa EU pravilima o državnoj pomoći.

Ipak, kako se dodaje, u saopštenju nije konkretno pomenuta Kina.

Prema podacima Evropske komisije, EU dobija više od 90 odsto ingota (kristasl silicijuma, delo za solarne oapene), kao i pločica za solarne panele iz Kine.

Evropski proizvođači se žale na „poplavu“ kineskih solarnih ploča na evropskom tržištu, koji se nude po cenama ispod troškova njihove proizvodnje.

Ipak, postoje i stavovo da bi ograničavanje uvoza kijnjeskih proizvoda isatu situaciju kakva je bila u periodu od 2013. do 2018. godine kada je opalo korišćenje

kineskog snabdevanja izazvalo ponavljanje perioda 2013-2018, kada su evropske instalacije solarne energije privremeno opale. To je kako se podseća bio period kada je EU ograničavala za uvoz kineskih solarnih panela i fotonaposnkih ćelija.

EU je prošle godine instalirala rekordnih 40 gigavata solarne energije.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

27 Sep 2024 politika
Holandija prvi put proizvela više od 50% električne energije iz OIE
27 Sep 2024 forbes
Kina planira izgradnju najkomplikovanije brane na svetu
5 Sep 2024 biznis
Nemačka proizvela rekordnu količinu energije iz OIE
5 Sep 2024 danas
Šta su „virtuelne elektrane“ i zašto su važne za energetsku tranziciju?
27 Avg 2024 blic
Solarna i vetroenergija dovode do negativnih cena energije u Evropi!
27 Avg 2024 b92
Kina odustaje od uglja?
27 Avg 2024 nova
Sunčeva energija: Revolucija na horizontu
27 Avg 2024 bif
KOJE ZEMLJE PREDNJAČE U PROIZVODNJI SOLARNE ENERGIJE
21 Avg 2024 euronews
Rusija predstavila plan o izgradnji 11 nuklearnih elektrana do 2042


Web Analytics