ELEKTROENERGETIKA |
VESTI FIRME |
BAZA EE EE BLOG |
DOGAĐAJI FAKULTETI |
KNJIGE ČASOPISI |
POSLOVI LINKOVI |
SISTEMI ISTORIJAT |
|
|
| VESTI SRBIJA
< PRETHODNA
SLEDEĆA >
1 Jun 2026 - blic Vlada odložila studije priključenja za OIE 1 Jun 2026 - rts Srbija uči od Švedske – kombinacija hidro, nuklearne i energije vetra 1 Jun 2026 - telegraf Obeleženo 90 godina Elektrotehničkog instituta "Nikola Tesla" 1 Jun 2026 - biznis Zašto vlasnici elektrana na OIE u Srbiji ne znaju kako da ugrade baterije? 1 Jun 2026 - danas Jedan data centar troši struju kao ceo Kragujevac 1 Jun 2026 - danas Puštena u rad najsavremenija trafostanica u Surčinu 5 Maj 2026 - forbes EMS: Počeli radovi na rezervnom napajanju „EXPO 2027“
< PRETHODNA EEEEEE
SLEDEĆA >
Prikaz 8 do 14 od ukupno 5466 vesti Srbija
|
8 Maj 2025 - forbes - Dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050. Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je, na „Next Milano“ forumu na Bokoni Univerzitetu, da Srbija ima plan za dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050. godine. Nakon ukidanja moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana stvorila se mogućnost da se u budućnosti razmotri i nuklearna energija u energetskom miksu zemlje, saopštilo je danas ministarstvo. Đedović Handanović govorila je na „Next Milano“ forumu o energetskoj tranziciji i rastućom potrebom za električnom energijom na Balkanu pred više od 1.000 studenata iz svih delova sveta i Srbije. „Energetsku tranziciju ne možemo posmatrati odvojeno od energetske bezbednosti i ekonomskog razvoja. Kada bismo zarad viših ciljeva odjednom ugasili sve termoelektrane, suočili bismo se s krizom velikih razmera – milioni ljudi ostali bi bez električne i toplotne energije dok bi ugrozili osnovne funkcije privrede, zdravstva, obrazovanja i svakodnevnog života građana“, rekla je ona. Rekla je da je važno što smo ukidanjem moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana prošle godine otvorili mogućnost da razmatramo i nuklearnu energiju u budućnosti u našem energetskom miksu. „Naš data centar u Kragujevcu je najveći na Zapadnom Balkanu i zahteva oko 0,35 odsto ukupne potrošnje električne energije u Srbiji, a uskoro ćemo imati i najveći superkompjuter u Jugoistočnoj Evropi. Moramo da razmišljamo o tome iz kojih izvora dolazi ta energija, koliko nas košta da je proizvedemo i da li ćemo je imati dovoljno ukoliko ne budemo ubrzano gradili nove kapacitete, posebno ako želimo da nam postrojenja i privreda rade na čistu energiju“, navela je ministarka. Đedović Handanović je naglasila da su predviđena ulaganja u razvoj energetskog sektora u Srbiji oko 15 milijardi evra u narednih 10 do 15 godina kako bi energetski sektor mogao nesmetano da nastavi da isporučuje električnu energiju za građane, privredu i podržava dalji ekonomski razvoj. Istakla je da Srbija ima osam interkonekcija na prenosnom sistemu i da će nastaviti sa ulaganjima i izgradnjom energetskih koridora. |
VESTI BALKAN SVET Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu. Povezani vesti SRBIJA :
4 Jun 2026 n1 |