elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





7 Apr 2025 - politika - Procedure zaključavaju prvu hidrocentralu

Najveće tehnološko-istorijsko blago Užica bez sumnje je ovdašnja hidrocentrala „Pod gradom” na reci Đetinji. Napravljena 1900. godine kao prva u ovom delu Evrope po Teslinim principima naizmeničnih struja (svega četiri godine posle elektrane na Nijagari), sa originalnim mašinama još sposobnim za proizvodnju. Preuređena je u muzej za posetioce, koji je poslednjih godina češće pod ključem nego što je otvoren. Upućeni kažu prvu srpsku HE procedure zaključavaju.

Ovim Teslinim prvencem gazduje EPS preko svog ogranka „Obnovljivi izvori energije”, a užički Narodni muzej zadužen je za stručno vođenje tokom turističkih poseta. Ali bilo je problema koji su u ovoj deceniji pratili gazdovanje prvom hidrocentralom. Kao da nije reč o tehničkom i kulturnom dobu kojim bi se svaka država ponosila.

Hronološki praćeno, najpre je 2000. godine (za proslavu veka od izgradnje) hidrocentrala potpuno obnovljena, a njene mašine osposobljene za rad, pa je krenula proizvodnja struje. Zatim je 2009. otvorena za posete građana – potpisanim ugovorom „Elektrodistribucije Užice” i užičkog muzeja (u prisustvu tadašnjeg ministra energetike) elektrana je dobila stručni muzejski nadzor i ušla u turističku ponudu grada. „Važno je ne samo da ovu centralu sačuvamo već i da je stavimo na raspolaganje našem narodu i celom svetu”, rekao je tada ovde ministar Petar Škundrić.

Potom su s raznih strana sveta turisti svraćali da vide Teslin prvenac na ovim prostorima. Onda je u drugoj polovini druge decenije ovog veka EPS odlučio da ponovo rekonstruiše tu hidrocentralu, i to uz dogradnju dela mašinske zgrade za novi agregat koji bi povećao proizvodnju struje. Pri čemu će, naveli su tada u Sektoru za odnose s javnošću EPS-a, muzejski deo biti sačuvan i puštan u rad tokom turističkih poseta. Uzalud su bili opominjući glasovi i napisi da autentičan objekat ne treba dograđivati nego ostaviti u izvornom vidu, EPS je uradio po svome: na zgradu centrale dozidan je deo (uklopljen u spoljni izgled) i tu ubačen novi agregat. U ovu rekonstrukciju, završenu 2020. godine, uloženo je oko milion evra.

Ali već 2021. usledili su problemi: pisali smo tada u tekstu „Kratki spoj oko Teslinog prvenca” da je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture poništilo rešenje o građevinskoj dozvoli koje je grad za te poslove izdao EPS-u. Razlog je što u spisima predmeta nije bilo saglasnosti nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kraljevo na projekat i dokumentaciju za izvođenje radova. Usledilo je potom i podnošenje krivičnih prijava protiv odgovornih zbog dogradnje neusaglašene sa zaštitom spomeničkog nasleđa: učinio je to užički „Libergraf” (istaknut po protestima zbog spornih gradnji malih HE) protiv „N. N. službenih lica iz EPS-a i užičke Gradske uprave za urbanizam zbog nezakonitih radova koji su naneli štetu spomeniku kulture Stara hidrocentrala na Đetinji”.

Od tada, već četvrtu godinu, prva elektrana je češće zaključana nego otvorena, mašine stoje, a posete su se proredile. Procedura je da se dolasci turista najavljuju i tek nakon odobrenja iz Beograda otvara velika zaključana kapija pred centralom na Đetinji. Pa je tako bilo i posetilaca iz udaljenih država koji su (na proputovanju) hteli da pogledaju istorijski biser, ali odustajali bi, jer bez čekanja odobrenja nisu mogli da uđu.

Razočaranje ne kriju ni Užičani što samo uz procedure mogu da pristupe objektu koji su pre 125 godina svojim ulaganjima podigli njihovi preduzimljivi preci, a koji se bez problema posećivao dok je grad Užice njime gazdovao. Otuda i rasprava o tome na poslednjoj sednici skupštine grada, kada je razmatran godišnji program poslovanja užičkog Narodnog muzeja. Ovom prilikom odbornik Nebojša Ristanović kazao je da mnogim Užičanima nije pravo što je centrala gotovo uvek zaključana i upitao direktorku muzeja Slavicu Stefanović zašto je tako, ko o tome odlučuje.

Direktorka je odgovorila da je HE „Pod gradom” u vlasništvu „Obnovljivih izvora energije” EPS-a a ne užičkog muzeja, koji je koristi samo u turističke svrhe. – Kada turisti dolaze treba da se najave i takva je praksa. Hidrocentrala nije naša i mi moramo da tražimo saglasnost stručnih službi „Obnovljivih izvora energije” da nam obezbede centralu za turiste. Dovoljan nam je jedan dan da dobijemo odgovor na taj zahtev. Dakle, hidrocentrala „Pod gradom” koristi se isključivo uz saglasnost i odobrenje „Obnovljivih izvora energije” – objasnila je Slavica Stefanović.

Minulog leta tokom programa prestonice kulture omogućeno je da vrata Teslinog prvenca nekoliko dana budu otvorena za posetioce. Iskazana je i tada žarka želja Užičana da se gazdovanje ovom centralom, za koju ih vezuje posebna emocija, ponovo vrati gradu. Možda bi, veruju, to bilo rešenje da „stara dama” postane vidljivija i posećenija.



VESTI BALKAN SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti SRBIJA :

15 Apr 2025 rts
EPS ni ove godine ne planira poskupljenje struje za domaćinstva
7 Apr 2025 politika
Procedure zaključavaju prvu hidrocentralu
26 Mar 2025 N1
EPS pokrenuo analizu mogućnosti i opravdanosti upotrebe vodonika
24 Mar 2025 politika
Cilj EDS je da 80 odsto mernih mesta bude opremljeno pametnim brojilima
21 Mar 2025 biznis
EPS ulaže tri milijarde evra u zelenu energiju
21 Mar 2025 danas
RHE Bistrica je najvažniji projekat u srpskoj energetici
14 Mar 2025 politika
Plan je da svaki drugi megavat sat bude zelen
10 Mar 2025 blic
OTVORENA IZLOŽBA MUZEJA NIKOLE TESLE NA NIJAGARI
10 Mar 2025 politika
Za našu zemlju su najbolje termoelektrane na lignit sve dok ima svog uglja

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika