elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





1 Apr 2025 - ekapija - TE Pljevlja izlazi iz pogona na minimum sedam meseci

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) sa punom operativnom i logističkom spremnošću ulazi u završnu fazu ekološke rekonstrukcije i modernizacije Termoelektrane Pljevlja, koja će danas, 31. marta, privremeno izaći iz pogona kako bi započeli završni radovi na ovom važnom projektu.

To je saopšteno na konferenciji za novinare, uz napomenu da će se ekološkom rekonstrukcijom, vrijednom blizu 70 miliona eura bez PDV-a, značajno produžiti životni vijek postrojenja i omogućiti usklađenost sa savremenim ekološkim standardima. Više od 90% opreme, uglavnom iz Kine, već je isporučeno i u velikoj mjeri ugrađeno, dok se preostali dio očekuje tokom juna 2025. godine. Logistika se odvija prema planu – kontejneri s opremom su dopremljeni u Luku Bar i Pljevlja sredinom marta, a brod sa materijalima, ključnim za oblogu dimnjaka, očekuje se 6. aprila.

- Na vrhuncu radova, na gradilištu će biti angažovano oko 200 radnika, od kojih će oko 170 biti stručnjaci raznih profila i zanatskih zanimanja, dok će oko 30 biti inženjeri i tehnička podrška - saopšteno je iz ELektroprivrede.

Tokom sedmoipomjesečnog zastoja proizvodnje, EPCG će nadomjestiti nedostajuću energiju uvozom, bez posljedica po krajnje potrošače. Već je ugovorena nabavka 788 GWh električne energije u vrijednosti od 81,7 mil EUR, uz mogućnost dodatne optimizacije kroz operativnu trgovinu. Snabdijevanje potrošača ostaće stabilno i bez prekida.

- Projekat ekološke rekonstrukcije neće uticati na cijene električne energije u narednom periodu, a prava i zarade zaposlenih u TE Pljevlja neće se smanjivati. U postrojenju je zaposleno 182 radnika, od čega 165 na neodređeno vrijeme. Kolektivni ugovor će biti ispoštovan u potpunosti, a veći dio proizvodnih i radnika na održavanju biće aktivno uključen u planirane remontne aktivnosti - kazali su.

Pored ekološke rekonstrukcije, paralelno se realizuje i projekat toplifikacije grada, koji predstavlja značajan korak ka poboljšanju života u Pljevljima.

- Saradnja sa Rudnikom uglja funkcioniše stabilno i u potpunosti sinhronizovano. Nastavljamo da funkcionišemo kao jedan energetski kompleks, uz zajednički cilj da obezbijedimo sigurnu i stabilnu energetsku budućnost Crne Gore. Sve aktivnosti odvijaju se u skladu sa planom, uz jasan fokus na energetsku stabilnost, ekološku održivost i društvenu odgovornost - zaključili su iz EPCG.

Na konferenciji su govorili predsjednik Odbora direktora Elektroprirvede Milutin Đukanović, izvršni direktor Ivan Bulatović, tehnički direktor Ljubiša Đurković, izvršni rukovodilac FC Proizvodnja Miro Vračar, rukovodilac Podružnice TE Pljevlja Žarko Ćaćić te izvršni direktor Rudnika uglja Nemanja Laković.



VESTI SRBIJA SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti BALKAN :

1 Apr 2025 ekapija
TE Pljevlja izlazi iz pogona na minimum sedam meseci
31 Jan 2025 biznis
Radovi na rekonstrukciji TE Pljevlja za sada prema planu
14 Jan 2025 vijesti
Za izmještanje Ćehotine 20 miliona
5 Jan 2025 kurir
CG: ZA UVOZ STRUJE POTREBNO 70 MILIONA €
15 Dec 2024 ekapija
U prioritetne projekte iz oblasti energetike u Crnoj Gori biće uloženo 1,38 mlrd EUR
28 Nov 2024 vijesti
Za uvoz struje može biti potrebno i 100 miliona eura
21 Nov 2024 novosti
Postavljen kamen temeljac za vetroelektranu iznad Nikšića
12 Nov 2024 vijesti
Zamoliće privatne elektrane da pomognu državi
3 Nov 2024 vijesti
CGES-u manje, CEDIS-u više, građanima skuplje

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika